Son Eklenenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanımlarını doğru yaptığınız halde genelde dikkatli bir sekilde davranilmadigindan dolayi sıkıntı ve sorun yaşamak kaçınılmazdır. Ödemeler düzenli yapılmadıği takdirde bankalardan gelen mesajlar ve takibinde yapılan aramalar can sıkıcı olmaktadır.

Böyle can sıkıcı durumlar yaşamamak için ödemeler düzenli bir şekilde yapılıyor olmalıdır eger ödemeler düzenli yapilmiyorsa bankalardan size ödemenizi yapmanız gerektiğini hatırlatan mesajlar gelmektedir ve eger hala ödeme yapmadıysaniz bankanin müsteri hizmetleri tahsilat departmanindaki yetkili kisi sizi telefonl arayarak ödemeniz olduğunu belirtir ve sizden ödeme yapacağınız tarihi belirlemenizi ister.
Ve tabi buda sizi oldukca rahatsiz eder. Asgari odemeniz gereken tutarın altında ödeme yaparsanız banka bunu hiç ödenmemis gibi sayar ve bir sonraki ay kartınızın kapatılacağını bildirir. Kredinkarti kullanirken dikkatli olmalisiniz ödemelerinizi düzemli ve eksiksiz yapmalisiniz. insanların yaptigi hatalardan biride borcunun tamamini kapattiklarini sandiklari kart bocunun tamamen kapanmamasidir.
Örnek verecek olursak eger 2.500TL limitli bir kredi kartiniz var ve siz tamamini harcadiniz ve 5 esit taksite böldürdünuz sonra elinize para gecti 2.500TL tamamini karta yatirdiniz yatirdiginiz para +olarak kartinizda durur taksitlerinizin zamani geldiginde ise o paradan 500TL olarak her ayki taksidiniz kapanır ama siz bu sure icinde kart ile alisveris yaparsaniz yapacaginiz alisveris yatirdiginiz + olan paranizdan düser siz bunu farketmeyebilir ve burda yanılgiya dusebilirsiniz.Hic alisveris yapmamis olsaniz borcunuz 5 ay sonra yatirdiginiz paradan dolayi bitecektir ama insalar bunu farkedemedikleri icin taksitleride zamaninda ödenmiyor. Kart kullanirken en cok dikkat etmeniz gereken nokta budur.

Sanal ortamda internettem yapacağınız alışverişlerinizde güvenlik ibaresi olmayan internet sitelerinden alışveriş yapmamanız gerekir.Bilinmeyen bi internet sitesinden alısveris yaparsaniz kayıp yasamaniz kacinilmaz olur. Eger internet sitesi sizden özel bilgiler istiyorsa örnegin annenizin kizlik soyadi dogum tarihi dogum yeri kimlik numarasi asla bu sitelerden alisveris yapmayin ve gerekli yerlere şikayette bulunun. Tabiki alışveris siteleri cok fazla yarisindan fazlasi güvenli alisveris sitenizi secerken dikkat etmelisiniz.Online alisveris bir cok kisi tarafindan yapilmaktadir. Bazen disari cikicak vaktiniz olmaz ciksaiz bile internette baktiginiz cok cesit urunu disarda kisa surede bakamazsiniz. Internettennl alisveris size zaman kaybi saglamaz eger online alisveris yapicaksaniz dikkatli olmanizda fayda var.Bazı kredikartları online alışverişe kapalı olabilir boyle bir durumda karsilastiginizda bankanizi arayip actirabilirsiniz yada acik yada kapali oldugunu ogrenebilirsiniz.
Kredi kartinizdan ötürü dolandirici mağduru olmak istemiyorsaniz gereken önlemleri almalısınız ve kartınızı duzenli olarak kontrol etmelisiniz. Ekstrenizi incelemelisiniz size ait olmayan bir alisveris varmi yokmu kartiniz kayipmi yerindemi diye eger süpheli bir durum var ise bankanizi arayip kartinizi iptal ettirebilir yeni kart talep edebilirsiniz. Ama eger bir sorun yok ise kendinizi güvende hissedebilirsiniz.
Kartinizi guzel kullanip odemelerinizi aksamamaniz halinde ne kart ile ilgili ne bankanizla ilgili hicbir sorun yasamazsiniz ve kart kullaniminin nekadar yararli bir sey oldugunu iyi bir sekilde anlarsiniz.